Uważność i spokój żabki

Współczesne dzieci są często zestresowane, rozkojarzone, mają trudności z koncentracją uwagi. Czy jako rodzic/opiekun/nauczyciel zastanawiałeś się kiedyś jak pomóc dziecku wyciszyć się, jak sprawić by opanowało do perfekcji sztukę skupiania uwagi na konkretnej rzeczy, czynności?

DzieciństwoDzieciństwo kojarzymy z beztroską, umiejętnością życia chwilą obecną. Dzieci posiadają naturalne umiejętności w praktykowaniu uważności, dzięki czemu ich życie jest łatwiejsze i szczęśliwsze, niż dorosłych. Dzieci są na początku, zupełnie naturalnie, mistrzami teraźniejszości. W miarę, jak rosną, uczą się wybiegać w przyszłość i wracać do przeszłości.

Z czasem większość dzieci traci wspaniałą umiejętność skupienia na chwili obecnej. Mogą oczywiście ponownie się jej nauczyć, gdy dorosną. Ale czy nie byłoby prościej i logiczniej pomóc im zachować i pielęgnować ten cenny kapitał?

Po co dzieciom ćwiczenia uważności?

Współczesne dzieci atakowane są wielką ilością bodźców: gry, smartfony, tablety i inne rozpraszacze wpływają znacząco na ich umiejętność koncentrowania się. Są równie zestresowane, co dorośli. Niektóre miewają, z powodu stresu, kłopoty z zaśnięciem. Inne odczuwają ciągły niepokój. Jak zatrzymać wir myśli, gdzie szukać „przycisku pauzy”?
Rodzice i nauczyciele często czują się zupełnie bezradni wobec tego problemu.

Praktykowanie uważności, bo o niej tu mowa, może zdziałać cuda dla współczesnych dzieci: zestresowanych, roztargnionych, niespokojnych. Może im pomóc znaleźć swoje centrum i spokój wewnętrzny. Oczywiście, może im pomóc odeprzeć niezliczone ataki stymulantów, jakimi są bombardowane we współczesnym świecie, tak bardzo szkodliwe dla naszych umysłów.

Uważność może im dać coś znacznie więcej, niż wsparcie wobec tych wyzwań. Uważność pomoże im stać się bardziej ludźmi, mniej konsumentami i pracownikami, a bardziej świadomie obecnymi w tym świecie ludźmi, dostrzegającymi jego kruchość i piękno.

Wspólne praktykowanie uważności to niewątpliwie najpiękniejszy prezent, jaki rodzice mogą dać dziecku. Prezent, który będzie mu służył przez całe życie.

Uważność i spokój żabkiĆwiczenia uważności zawarte w książce „Uważność i spokój żabki” Eline Snel są narzędziem znakomicie dostosowanym do potrzeb dzieci. Dzięki nim dzieci mogą nauczyć się spokoju i świadomego reagowania.

Poprzez swoją prostotę i – jak się okazuje – skuteczność  Snel odnosi ogromne sukcesy w USA i północnej Europie. Działania Eline Snel są wprost inspirowane metodą uważności (mindfulness), stworzoną i dopracowaną przez Jona Kabat – Zinna. Opierają się one na ćwiczeniach oddechowych, które pomagają się stopniowo skupić na tu i teraz i nabrać dystansu w stosunku do odczuwanego niepokoju i krążących w głowie zmartwień.

Uważność jest narzędziem prostym i skutecznym. Nadaje się dla dzieci znakomicie i przynosi – co niezwykle istotne – niemal natychmiastowe rezultaty.

O autorce

Eline Snel jest holenderską terapeutką. Stworzyła w Holandii Akademię Nauczania Uważności, w ramach której prowadzi kursy dla nauczycieli, psychologów, rodziców i dzieci. Dobroczynny wpływ jej metody na dzieci jest tak wielki, że holenderskie ministerstwo edukacji postanowiło wszystkim nauczycielom, którzy sobie tego zażyczą, zafundować szkolenie w Akademii.

Na wskroś praktyczna, książka Eline Snel powstała na bazie jej doświadczeń w pracy z dziećmi. Przez kolejne rozdziały przewija się wiele historii, często poruszających, jej małych podopiecznych i tego jak proste ćwiczenia uważności pomogły rozwiązać ich dziecięce problemy.

Autorka pisze w sposób przystępny dla każdego, zarówno pedagoga czy psychologa jak i rodzica, jednocześnie przejawiając ogromna wrażliwość i czułość dla małych i dużych odbiorców jej metody. W każdym przypadku zachęca ona do zaakceptowania swojego stanu i swoich uczuć, do potraktowania siebie z troską i łagodnością oraz do wykonywania tego, co w danej chwili jest dla nas komfortowe i dostępne.

Książce towarzyszy płyta CD zawierająca 11 ćwiczeń (czas trwania całości -1 godzina), do których głosu użyczyła Agnieszka Marszałek – certyfikowany nauczyciel uważności MBSR (Mindfulness Based Stress Reduction) i trener rozwoju osobistego, nauczycielka oraz muzykolog.

ĆWICZENIA NA PŁYCIE CD:

Nr 1. Spokój i uważność żabki. Ćwiczenie medytacji dla dzieci w wieku 7–12 lat

Nr 2. Mała żabka. Ćwiczenie medytacji dla dzieci w wieku 5–12 lat

Nr 3. Skupienie na oddechu. Kierowanie i przekierowywanie uwagi. Dla dzieci w wieku 7–12 lat i starszych

Nr 4. Test spaghetti. Ćwiczenie rozluźniające dla dzieci w wieku 5–12 lat i starszych

Nr 5. Przycisk pauzy. Ćwiczenie kontrolowania reakcji. Dla dzieci w wieku 7–12 lat i starszych

Nr 6. Pierwsza pomoc przy trudnych uczuciach. Dla dzieci w wieku 7–12 lat i starszych

Nr 7. Bezpieczne miejsce. Wizualizacje dla dzieci w każdym wieku

Nr 8. Fabryka trosk. Radzenie sobie ze zmartwieniami. Dla dzieci w wieku 7–12 lat i starszych

Nr 9. Doładowanie energii. Kiedy coś nam odbiera siły. Dla dzieci w wieku 5–12 lat

Nr 10. Tajemnica komnaty serca. Ćwiczenie życzliwości. Dla dzieci w wieku 7–12 lat.

Nr 11. Śpij dobrze. Dla dzieci w każdym wieku

Naszą przygodę z uważnością dopiero rozpoczynamy, o jej postępach zapewne damy Wam znać niebawem. Gdyby ktoś jednak, podobnie jak i my zechciał zgłębić tajemnice uważności już dziś – zapraszamy Was na stronę Wydawnictwa [KLIK]. Tam poznacie szczegóły dotyczące pozycji, a także będziecie mogli przeczytać fragment polecanej przez nas książki.
* * *

tytuł: „Uważność i spokój żabki” Wyd. CoJaNaTo
autorka: Eline Snel
tłumaczenie: Matylda Falkiewicz
160 stron
okładka miękka ze skrzydełkami
format: 142×225 mm
bezpłatny dodatek: płyta CD z 11 ćwiczeniami

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *