Mamo, a dlaczego? Pytania dzieci – odpowiedzi dorosłych – kamienie

Weekendowy pobyt na wsi, u dziadków, zaowocował powstaniem kolejnego odcinka cyklu “Mamo a dlaczego?”. A to dlatego właśnie, że z każdym kolejnym dniem – szczególnie, gdy otoczenie dzieciaków zaskoczy ich jakąś nowością, pytań zadawanych przez moje pociechy przybywa, tylko jakoś sił i czasu na ich spisywanie brak…

Mamo czym są kamienie? Czy za ich powstanie odpowiedzialna jest kopalnia kamienia?

Kto zna moje dziecko ten wie, że syn takim właśnie słownictwem się posługuje, wie też, że od czasu do czasu smyk zaskakuje nas pytaniami, na które odpowiedzi poszukujemy w książkach albo sieci.

Przyznam, że tak też było tym razem.

Coś niecoś o kopalniach kamienia słyszałam, jednak nigdy tematu nie zgłębiałam na tyle, by móc teraz wyczerpującej odpowiedzi dzieciakom udzielić.

Poszperałam więc i dowiedziałam się, że…

Kamień w geologii nazywany jest skałą. W zależności od rodzaj powstawania wyróżniamy trzy typy skał: magmowe, osadowe i metamorficzne.

Skały magmowe swoje powstanie zawdzięczają zjawiskom wulkanizmu i plutonizmu, podczas których magma zastyga pod albo na powierzchni Ziemi (pod postacią lawy). Skały powstające pod powierzchnią Ziemi będą więc nazywane plutonicznymi, a powstające na jej powierzchni – wulkanicznymi.

Skały osadowe powstają w wyniku gromadzenia się materiału okruchowego, organicznego lub chemicznego w zbiornikach wodnych lub – rzadziej – w środowisku lądowym. Osady te podlegają następnie procesowi, który zmniejsza odległość pomiędzy poszczególnymi składnikami osadu.

Skały metamorficzne tworzą się w wyników procesów metamorficznych oddziałujących na istniejące już formacje skalne. Działanie poszczególnych czynników metamorfizmu (temperatura, ciśnienie, roztwory hydrotermalne) jest uzależnione od głębokości, na których zjawisko to zachodzi, temperatury, ciśnienia, składu chemicznego i mineralnego skał wyjściowych oraz chemizmu wód (roztworów) dopływających z głębi ziemi. /źródło: wikipedia.org/

Złożami kamienia (np. granitu, kamienia wapiennego, itp.) – ich wydobyciem i przerabianiem (kostka granitowa czy kamień murowy)  na skalę “masową” zajmują się właśnie kopalnie kamienia.

Kopalnia granitu – źródło zdjęcia: http://www.granit-kostrza.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *