Mamo, a dlaczego? Pytania dzieci – odpowiedzi dorosłych – zęby

Od pewnego czasu zdarza mi się – coraz częściej – że odpowiedzi na zadawane przez dzieci (moje prywatne, a także moich wychowanków) pytania szukam w książkach czy też internecie. Tak! Uwierzcie bądź nie, ale pytania maluchów swoją precyzją mogą często zwalić dorosłego z nóg.Postanowiłam, że co jakiś czas zbiorę owe zagadnienia i odszukane przeze mnie wskazówki w nowy cykl postów na blogu “MAMO A DLACZEGO?”

Ponieważ od kilku dni u nas na tapecie zagadnienia stomatologiczne, dlatego seria dzisiejszych pytań dotyczyć będzie zębów.

Gotowi? Zatem zaczynamy!

Mamo, a dlaczego nasze zęby nazywamy zębami mlecznymi?

Najprawdopodobniej dlatego, że wyrzynają się, kiedy jesteśmy jeszcze niemowlętami i żywimy się wyłącznie mlekiem.

Mamo, jak trzymają się zęby w buzi i dlaczego są takie twarde?

Zęby “trzymają się w buzi” dzięki swoim korzeniom w żuchwie i szczęce oraz ozębnej (tkance wypełniającej przestrzeń między cementem korzeniowym, a kością wyrostka zębodołowego, łączącej jednocześnie obie struktury.)

Zęby są twarde ponieważ pokrywa je tzw. szkliwo. To najtwardsze, po diamencie, tworzywo na świecie. Szkliwo chroni nasze zęby przed zimnem, gorącem i ścieraniem. Zęby muszą być twarde i trwałe, bo muszą nam służyć przez długi czas.

Mamo, co to jest próchnica i dlaczego ją mamy?

Po każdym posiłku na zębach pozostają resztki jedzenia, nawet jeśli się nam wydaje, że nic na nich nie ma. Jeżeli nie umyjemy zębów wspomniane resztki zbierają się i są pożywką dla bakterii. Kwas wytwarzany przez bakterie atakuje szkliwo, tworząc małe dziurki w nim, zwane próchnicą.

Mamo, a dlaczego próchnica boli?

Próchnica zaczyna się od drążenia szkliwa zębów, kiedy zaatakuje miazgę wewnątrz zęba, odczuwamy ból, ponieważ znajdujące się w niej naczynia krwionośne i nerwy sprawiają, że jest bardzo wrażliwa.

Mamo, a po co ludzie noszą na zębach metalowe druciki?

Te metalowe druciki to tzw. aparat ortodontyczny. Zakłada się go na zęby, gdy te są źle ustawione, zachodzą na siebie lub są zbyt od siebie oddalone. Mówimy wtedy, że to wada zgryzu. Noszenie aparatu pozwala taką wadę skorygować. To bardzo ważne, gdyż źle ustawione zęby mogą utrudnić nam prawidłowe gryzienie, a nawet uniemożliwić prawidłowe wypowiadanie niektórych słów.

W przygotowywaniu odpowiedzi na pytania moich dzieci korzystałam z książki: Obrazkowa encyklopedia dla dzieci. CIAŁO. Wyd. Olesiejuk

One thought on “Mamo, a dlaczego? Pytania dzieci – odpowiedzi dorosłych – zęby

 1. Antek 5l.:
  1. dlaczego prąd kopie?
  2.Skąd się wziął pierwszy człowiek?
  3. Dlaczego można rozmawiać przez telefon z ludźmi nas całym świecie?

  Milenka 3l.
  1. Dlaczego krowy chodzą po trawie
  2. Gdzie koń ma mleko
  3. Dlaczego krowa ma mleko

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *