Wielkie eksperymentowanie

Ciekawość, chęć badania rzeczy, jest dla dzieci czymś naturalnym, odpowiednio stymulowana korzystnie wpływa na rozwój małych badaczy. Eksperymenty – zabawy badawcze – w niezwykły sposób wprowadzają najmłodszych w świat „poważnej” nauki.

O tę “poważną” naukę otarliśmy się z moimi dziećmi już wiele razy. Najczęściej eksperymentujemy, kiedy poszukujemy odpowiedzi, na któreś z zadanych przez dzieciaki pytań, a że z czasem jest ich coraz więcej zdarza się, że wykonujemy kilka prostych eksperymentów jednego dnia. Po zabawy badawcze sięgam równie często i chętnie w swojej pracy.

Eksperymentuj z dzieckiem. Wydawnictwa Sierra Madre – to oryginalny i różnorodny zbiór zabaw badawczych, które inspirują zarówno rodziców jak i dzieci do spędzenia wyjątkowego czasu razem.

To 30 kart z niesamowitymi doświadczeniami dla dzieci, “zamkniętych” w podręcznym pudełku, dzięki którym dzieci, a często i my dorośli, odkrywamy na nowo otaczający nas świat.

Każda karta to jakby oddzielny rozdział publikacji: zabawny, a jednocześnie intrygujący tytuł, niezbędne do wykonania doświadczenia rekwizyty, opis kroków, które należy kolejno wykonać, by przeprowadzić eksperyment, naukowe wyjaśnienie zjawiska oraz rady dla młodego naukowca. Jednymi słowy wszystko, co małemu badaczowi do szczęścia potrzebne.

To niewielkie pudełko, pełne nowej – “tajemnej” wiedzy, pochłania nas od kilku dni na długie godziny. Zdołaliśmy jak dotąd zmierzyć się z kilkoma wyzwaniami, w nim zawartymi.

MUSUJĄCY BALON

I tak od kilku dni wiemy, że już nie będziemy musieli nigdy męczyć się z nadmuchiwaniem balonów ustami (no chyba, że bardzo będziemy tego chcieli). Wystarczy przygotować balony, butelkę 0,5l i jakiekolwiek tabletki musujące.

PIŁKA W PUŁAPCE

Wiemy już też jak działa ciśnienie powietrza w praktyce. Sprawdziliśmy to z wykorzystaniem suszarki i styropianowej piłeczki. Urządziliśmy sobie nawet niewielkie zawody, komu z nas uda się lewitującą piłeczkę nad suszarką utrzymać najdłużej…

ZWODNICZE OKO

W swoich badaniach daliśmy się niestety zwieść wodzie. Przekonaliśmy się, jak woda potrafi zmienić kierunek narysowanej przez nas strzałki. To tzw. zjawisko refrakcji. Trudne słowo, bardzo trudne, a jednak od teraz nie jest nam obce.

SŁABE WIĘZI CZĄSTECZEK

Zobaczyliśmy również na własne oczy, jak płyn do mycia naczyń potrafi namieszać w rodzinie. Na szczęście w tym przypadku chodziło o cząsteczki wody zachowujące się jak rodzina…

To zaledwie niewielka część tego co kryje w sobie “Eksperymentuj z dzieckiem”. Kolejnymi zabawami badawczymi zamierzamy się zająć przez następne dni. Będziemy zagłębiać się w świat nauki, poznawać coraz to nowsze fakty z zakresu fizyki, chemii, a czasem pewnie i biologii, a przy okazji świetnie się bawić. Jeśli więc i Ty zamierzasz wzbudzić w swoim dziecku ciekawość świata, pasję do nauki, jednocześnie przekazać mu praktyczną wiedzę, a wszystko to połączyć w całość naprawdę dobrą zabawą – pakiet od Wydawnictwa Sierra Madre będzie dla Was idealny!

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *