Samochodowe zabawy sylabowe

Zabawy i ćwiczenia z sylabami są etapem pośrednim pomiędzy nauką liter a pisaniem słów i zdań.
Zabawy te bez najmniejszego problemu można wykorzystywać również z dziećmi, które całkiem dobrze radzą sobie z czytaniem i pisaniem. Dlaczego?
Dodatkową zaletą zabaw sylabowych jest doskonalenie percepcji wzrokowej i słuchowej dziecka, rozwijanie umiejętności kojarzenia i wykorzystywania znajomości słów, ćwiczenie pamięci i – w naszym przypadku również  – orientacji przestrzennej, doskonalenie starannej wymowy głosek oraz utrwalenie pisowni wykorzystywanych w zabawie wyrazów.
W jaki sposób zachęcić dziecko do zabaw sylabowych?
Przygotować materiały, które dla dziecka same w sobie stanowią atrakcję. W naszym przypadku w grę wchodziły samochody, transformery oraz części samochodowe.
Postanowiliśmy wykorzystać te pierwsze.
Wydrukowałam szablony samochodzików z poszczególnymi sylabami wykorzystującymi samogłoski w połączeniu z literą “m”. Odpowiednio do samochodów stworzyliśmy otwierane garaże.
Już przy samodzielnym wykonywaniu pomocy dzieciaki miały całkiem sporo frajdy. Sama zabawa również okazała się strzałem w przysłowiową dziesiątkę. Zadaniem dzieci było łączenie samochodów i garaży w pary (ma+ma, mo+mo, itp.) i próba odczytania powstałych “słów”. Następnie przy zachowaniu pełnej dowolności dzieci parkowały sylabowe samochody w różnych garażach – również starając się odczytać powstałe słowa.
Zabawa połączona z nauką! Czyż nie o to właśnie chodzi?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *