Jak zbudować półkę ludzika LEGO? (DIY)

Jakiś czas temu usłyszałam o dosyć niezwykłym konkursie dla przedszkoli z mojego regionu. Przedstawiciel Lego Education®  w Polsce poszukiwał kreatywnych i otwartych na współpracę przedszkoli, które stworzyłyby sieć placówek wykorzystujących w swojej pracy popularne klocki, choć w nieco innej – edukacyjnej – odsłonie. Owe działania miałyby stanowić międzynarodowy pilotaż. Jednym słowem, co wypracujemy w Polsce pójdzie w świat.

Przygotowano więc konferencję, na której przedstawiono nam – nauczycielom – na czym polega wykorzystywanie zestawów Lego w codziennej pracy, by następnie zachęcić nas do wzięcia udziału w międzyprzedszkolnym konkursie.

Razem z moimi wychowankami podjęłam wyzwanie i jak się okazało nasze działania urzekły konkursowych jurorów. Wygraliśmy – otrzymując w nagrodę wyposażenie pracowni Lego o całkiem sporej wartości oraz dołączając do społeczności skupionej wokół wcześniej już wspomnianego programu pilotażowego.

Od czasu, gdy zestawy klocków Lego dotarły do nas wciąż myślę i główkuję, jak najbardziej atrakcyjnie urządzić owy przedszkolny kąt, by stał się dla dzieci inspiracją, wyzwaniem, a jednocześnie miejscem, z którego z przyjemnością będą korzystać.

Poświęciłam jeden z weekendów, by odmalować wybraną na pracownię salę, kolejne dni na zamówienie potrzebnych regałów, wykładziny, następne na rozpakowanie i rozlokowanie w pracowni wszystkich otrzymanych klocków, jeszcze jeden na stworzenie pionowej ścianki konstrukcyjnej dla Lego (tę pokażę Wam innym razem). Wtedy też natchnęło mnie, by na kilka zestawów ludzików, w których posiadaniu jesteśmy, stworzyć nietuzinkową półkę. Inspiracją stał się tu dla mnie ozdobny ludzik Lego wykonany przez Kasię z bloga Twoje DIY.

Pomysł był całkiem prosty, jak się okazało wykonanie też nie najtrudniejsze.

Półka miała mieć kształt ludzika Lego, dlatego też taki kształt szablonu wydrukowałam na domowej drukarce. Ponieważ zależało mi na odrobinę większym rozmiarze – wydruk podzieliłam na 9 kartek A4.

W markecie budowlanym kupiłam kawałek sklejki o grubości 12 mm. Szablon ludzika odrysowałam na sklejce.

Kolejnym krokiem było użycie wyrzynarki i wycięcie kształtu ludzika. Wycięty kształt delikatnie oszlifowałam z powstałych nierówności.

Ludzika przytwierdziłam do prostokątnej postawy z użyciem wkrętów do drewna oraz kleju wikol (przed wkręceniem wkrętów nawierciłam w powierzchni sklejki niewielkie otwory). W podobny sposób przymocowane zostały do korpusu ludzika niewielkie półeczki.

Na koniec całość pomalowałam żółtą farbą.

Po wyschnięciu półeczka stanęła w pracowni, a na niej część naszej Lego rodziny.

Jak Wam się podoba nasza półka? Skusilibyście się, by wykonać podobną? A może chcielibyście byśmy specjalnie dla Was wykonali podobną?

One thought on “Jak zbudować półkę ludzika LEGO? (DIY)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *