Sklep z babciami

Wraz z nadejściem jesieni, wydłużeniem się wieczorów, pojawieniem się zimniejszego powietrza objawił się u nas pewien zespół objawów zwany syndromem “zaszycia się”. “Zaszycia się” w domu, pod ciepłym kocem, z kubkiem ciepłej herbaty, czekolady lub kakao tuż obok. W czasie “zaszycia się” najodpowiedniejszą aktywnością okazuje się siedzenie z książką w ręku lub wpatrywanie się w ekran, na którym wyświetlane są nasze ulubione pozycje filmowe. Za dnia, szczególnie teraz, kiedy jesień za oknem przypomina raczej wiosnę, wspomniane objawy mijają.

Niecały tydzień temu, kiedy to odwiedziliśmy naszą ulubioną księgarnię, by odebrać zamówione książki w oczy rzuciła się nam pozycja, która już z półki zdawała się do nas wołać: “Weź mnie!”. Tytuł (“Sklep z babciami”) był mi kompletnie nieznany, autorka (Dominika Gałka) również, za to ilustracje autorstwa Macieja Szymanowicza, które osobiście uwielbiam spowodowały, że sięgnęłam po nią. Kiedy okazało się, że opowieść dotyczy chłopca – rówieśnika moich “prywatnych” gagatków postanowiłam, że do naszych wcześniej zamówionych pozycji dołączy i ta.

Jeszcze tego samego dnia dosłownie “połknęliśmy” opowieść Dominiki Gałki “Sklep z babciami”. To nie za długa, zabawna, “lekko” napisana historia o wakacjach około dziesięcioletniego Wojtka. To, opowieść która swoją treścią wydała się nam naprawdę bliska, żeby nie napisać, że znana. To historia również o tym, iż niekoniecznie więzy krwi decydują o tym, czy się z kimś zrozumiemy, czy nie. A nawet o tym, że to nie wiek jest najistotniejszy w nawiązaniu przyjaźni, ponieważ najważniejsze jest znalezienie przysłowiowego “wspólnego pierwiastka”, który sprawi, że nawiążemy z kimś nić porozumienia.

Dawno nie czytałam tak energicznej (choć w sumie mogłabym napisać również energetyzującej) i jednocześnie niezwykle pozytywnej historii, dlatego jeśli szukacie pozycji odpowiedniej dla swojej pociechy (5+) gorąco polecam Wam “zajrzeć” do “Sklepu z Babciami”.

One thought on “Sklep z babciami

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *