A Ty chciał(a)byś mieć własnego smoka?

Znacie produkcję Dram Works Animation „Jak wytresować smoka”? Ja oraz moje pociechy jesteśmy fanami przygód Czkawki oraz jego smoczego przyjaciela – nocnej furii – Szczerbatka. Uwielbiamy zarówno trzy produkcje pełnometrażowe, jak i te nieco krótsze dostępne w formie serialu. Do historii mieszkańców Berk i ich smoczych przyjaciół wracamy co jakiś czas, natomiast smocze figurki dosyć często towarzyszą nam w zabawach, kiedy więc pojawiła się okazja, by wyhodować własnego smoka, a nawet dziesiątki smoków – nie zwlekaliśmy ani chwili.

23 października nadszedł dzień, kiedy w nasze ręce trafiła dosyć nietypowa przesyłka z jajeczkami najprawdziwszych Aqua Dragons – smoków wodnych.

Czym są Aqua Dragons?

Aqua Dragons to tak naprawdę żywe gatunki wodne z rodziny skorupiaków. Ich jaja mają naturalną zdolność pozostawania w stanie hibernacji przez długi czas, dzięki temu mogą się obudzić po wielu latach. Zwierzątka te pochodzą z czasów prehistorycznych, żyły w morzach i słonych jeziorach na Ziemi przez miliony lat. Dzięki swoim niezwykłym właściwościom przetrwały do dzisiaj. Jajeczka wodnych smoków, zamknięte w szczelnych pojemnikach, mogą przetrwać nawet 20 lat. Przy pomocy wody te niesamowite zwierzątka budzą się do życia.

Jak wytresować, to znaczy jak wyhodować własnego smoka?

To wbrew pozorom nic skomplikowanego, wystarczy nam jeden z zestawów Aqua Dragons, trochę wody (mineralnej lub źródlanej) i postępowanie zgodnie z załączoną do zestawu instrukcją (odpowiednie natlenianie wody i karmienie). Hodowla smoków jest naprawdę prosta, a efekt odpowiedniego dbania o nasze dragony szybko widoczny.

Na sam początek załączone do zestawu akwarium wypełniamy wodą źródlaną lub mineralną (niegazowana i niskozmineralizowana), by następnie wsypać do niej zawartość saszetki zawierającą jajeczka oraz specjalnie dobrane sole mineralne.

Po około 48 godzinach od rozpoczęcia hodowli wykluwają się smoki. Na samym początku są bardzo malutkie, praktycznie ich nie widać. W dostrzeżeniu smoków pomagają niewielkie szkła powiększające wbudowane w akwarium. W tym momencie można się również posiłkować własnymi „powiększaczami” (lupy, zoom w aparacie fotograficznym, itp.)

Smoki rosną dosyć szybko. Dzięki czemu możemy obserwować jak jedzą, pływają, a nawet bawią się. Nasze smoki po około czterech tygodniach hodowli osiągnęły długość prawie 2 cm. Niby nie aż tak dużo, a jednak robi wrażenie.

„Nasi podopieczni” po około 2 tygodniach prezentowali się tak:

Po około 3 tygodniach dostrzec można było już dostrzec różnice między samcami i samiczkami („panie” smoczyce noszą jajeczka na swoich grzbietach):

Z kolei po 4 tygodniach zaobserwowaliśmy, że smoki łączą się w pary, wspólnie „bawią się” i zaczynają się rozmnażać.

Po 5 tygodniach mieliśmy wrażenie, że nasze akwarium odrobinę opustoszało, woda trochę się zazieleniła, więc przestaliśmy na jakiś czas dokarmiać żyjące smoki, jednak gdy przyjrzeliśmy się baczniej dostrzegliśmy ponownie dziesiątki małych/młodych osobników. Krąg życia w naszym akwarium zatoczył koło.

Być odpowiedzialnym!

Dzieciaki doglądają swoich smoczych podopiecznych od blisko pięciu tygodni, karmią je (mniej więcej co dwa dni), natleniają wodę załączoną do zestawu pipetą (kilka razy dziennie), dbają o to, by nie wychłodzić wody w akwarium. Wiedzą jak ważne jest to dla małych żyjątek, stąd też angażują się odpowiedzialnie w hodowlę.

Całkiem sporo czasu poświęcamy na obserwację zachowań Aqua Dragons. Szczególnie efektowne jest to wieczorem, gdy delikatnie podświetlimy akwarium. Smoki wyglądają wtedy naprawdę niesamowicie, a ich taniec w wodzie niezwykle zjawiskowo.

Pies, kot? Na początku jednak smok!

Nasze pociechy niejednokrotnie marzą o własnym zwierzątku. Trudno jednak wytłumaczyć dziecku, że posiadanie jakiegokolwiek zwierzaka wiąże się z ogromną odpowiedzialnością i godzinami opieki nad nim, nie wspominając już o kosztach utrzymania.

Kiedy nie jesteś pewien, czy Twoje dziecko sprosta posiadaniu własnego zwierzaka, kiedy sam wiesz, że to jeszcze nie jest właściwy czas na psa czy kota, z pomocą przychodzi właśnie Gonzo Toys i ich Aqua Dragons.

Walory edukacyjne

Moje dzieciaki dzięki własnej hodowli rozwijają między innymi takie cechy jak cierpliwość, systematyczność, opiekuńczość. Uczą się również dbać i być odpowiedzialnym za inne żyjące stworzenie. Obserwowanie pływających smoków dodatkowo pobudza smoczych opiekunów do odkrywania świata i zgłębiania tajemnic z zakresu m.in. biologii. My na przykład, by odrobinę bardziej zrozumieć sposób funkcjonowania naszych smoków zasięgnęliśmy nieco wiedzy o skorupiakach.

Kosmiczne Aqua Dragons

Nasz zestaw wodnych smoków to zestaw Aqua Dragons in Space. Producent w swojej smoczej ofercie ma całe mnóstwo zestawów Aqua Dragons. W nasze ręce wpadł zestaw kosmiczny. Czym różni się on od innych? Każde opakowanie Aqua Dragons in Space zawiera certyfikat potwierdzający obecność naszych jajeczek w kosmosie wraz ze specyfikacją lotu kosmicznego, zresztą sam lot, a właściwie to nagranie z niego można zobaczyć na stronie poświęconej smokom [KLIK].

Nawiązanie do nazwy zestawu widać również w kształcie akwarium. Nasze ma kształt planety.

Co może wyjść z połączenia smoków i kosmosu? W opinii moich małych hodowców „coś niesamowitego”!.

Czy warto?

Wodne smoki od Gonzo Toys nie są zwykłą zabawką. To coś innowacyjnego, czego jak dotąd na rynku polskim nie spotkaliśmy. To również przede wszystkim dobry pomysł na pierwsze wymarzone zwierzątko i naukę opiekuńczości oraz odpowiedzialności. To zestaw hodowlany, z którym Ty, jako rodzic, nie masz praktycznie żadnego problemu, a który zachwyci, a także nauczy dbania o żywe stworzenia twoją pociechę.

Czy warto dać szansę Twojemu dziecku na zmierzenie się z byciem odpowiedzialnym opiekunem, obserwację zachęcającą do pogłębiania wiedzy z zakresu przyrody (biologii, geografii, astronomii i nie tylko)? Na to pytanie odpowiedz sam. My natomiast jak najbardziej Aqua Dragons polecamy!

Więcej informacji o Aqua Dragons znajdziecie na stronach ich dystrybutora:

www.gonzotoys-sklep.pl
https://www.facebook.com/aquadragons2019
https://www.instagram.com/gonzotoys

Zestawy smoków Aqua Dragons kupić można tutaj: KLIK

Wpis powstał przy współpracy z Gonzo Toys

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.