Na końcu języka. Frazeologia i przysłowia

Język polski, tak jak inne języki, składa się z tysięcy, ba nawet z setek tysięcy słów. Ta wręcz niewyobrażalna ilość słów łączy się ze sobą w większe całości: wyrażenia, zdania… To z ich pomocą wyrażamy nasze uczucia, opisujemy wyobrażenia, śpiewamy, piszemy, itd. Nasz język, podobnie zresztą jak i dziesiątki innych, daje nam możliwość tworzenia wyjątkowych połączeń słów, które w zwięzły i obrazowy sposób ujmują to, co chcemy powiedzieć, czy też wyjaśnić. Są to tak zwane związki frazeologiczne (frazeologizmy) oraz przysłowia.

Zapewne zdarzyło Ci się usłyszeć kilka wyrażeń, których zrozumienie pochłonęło chwilę Twojego czasu – „włożyć kij w mrowisko”, „wpuścić kogoś w maliny”…, ale i takich, których wyjaśnić nie miałeś jak i po prostu puściłeś je w niepamięć – „dobrać się jak w korcu maku” czy „mieć kiełbie we łbie”.

Polski rynek wydawniczy chwilę temu wzbogacił się o pozycję, która pomoże Tobie, a przede wszystkim Twojemu dziecku, pochylić się nad wybranymi przysłowiami i związkami frazeologicznymi, które w naszej codziennej mowie spotkać możemy,

Anna Kamińska – Mieszkowska, autorka książki „Na końcu języka. Frazeologia i przysłowia” Wyd. PWN wyjaśnia w sposób przystępny i ciekawy co znaczy mieć coś na końcu języka albo stawać okoniem. We wspomnianej pozycji można również szukać odpowiedzi na pytanie, dlaczego mówimy, że ktoś ma gęsią skórkę, dlaczego zjadamy z kimś beczkę soli i co znaczy, gdy zabijamy komuś ćwieka.

Każde wyrażenie, każde przysłowie opisane w publikacji zawiera nie tylko wyjaśnienie swojego znaczenia. Uzupełnione jest ono także przykładem oraz sposobem na użycie go.

Całość natomiast wzbogaca ciekawa, przyciągająca wzrok oprawa graficzna.

Autorka „Na końcu języka. (…)” przedstawia i objaśnia ponad 130 trudnych słów, wyrażeń, pojęć, frazeologizmów oraz przysłów. Tych, z którymi dziecko ma styczność w codziennym języku, a także tych, które może spotkać w literaturze.

Książka przeznaczona jest dla dzieci w wieku 5 – 10 lat oraz rodziców poszukujących pomocy dydaktycznych do nauki języka polskiego na poziomie późnoprzedszkolnym i wczesnoszkolnym.

Zamierzeniem autorki było rozbudzenie (bądź pogłębienie) zainteresowania językiem polskim i myślę, że tej publikacji to się udaje.

Cóż mogę więcej napisać poza tym, że „Na końcu języka. Frazeologia i przysłowia” gorąco Wam polecamy!

 

 

 

 

 

 

 

One thought on “Na końcu języka. Frazeologia i przysłowia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.