3 sposoby na zabawy „prawie” zimowe w domu

Rozpoczęliśmy właśnie ferie zimowe. Niestety zamiast zimy za oknem pogoda przypominająca jesienną pluchę. Ponure, deszczowe, dni nie nastrajają do radosnej zabawy, a jednak postanowiliśmy się im nie poddać i w domowym zaciszu (wyjazd ze względu na nasze choróbsko musieliśmy odwołać) zorganizować ferie pełne zabaw i kreatywnych wyzwań.

Ferie i zima kojarzą się nam przede wszystkim z mrozem i śniegiem. Z niecierpliwością wyczekujemy i jednego, i drugiego, bo te z pewnością poszerzyłyby wachlarz naszych feryjnych aktywności. Jednak, gdy się nie ma co się lubi…

Urządziliśmy niewielką domową naradę poszukując aktywności, która okazałaby się atrakcyjna dla moich 10 – latków. Przez blisko 8 lat prowadzenia bloga całkiem sporo kreatywnych działań zdążyliśmy już zrealizować, w związku z tym czasami naprawdę trudno wpaść na coś „nowego”, równie fajnego. Zdarza się więc nam wracać do aktywności, które sprawdziły się nam już kiedyś, a które sprawdzają nam się i dziś. Podczas naszej mini debaty stwierdziliśmy, że zajmiemy się trzema „prawie” zimowymi zagadnieniami:

SOLNE ŚNIEŻYNKI

Malowanie solą nie jest nam obce. Jakiś czas temu tworzyliśmy przepiękne kolorowe solne obrazki [KLIK]. Dziś jednak poświęciliśmy się w pełni tematom związanym z zimą, toteż solne obrazy przybrały formę płatków śniegu. Na dobry początek każdy z nas zaprojektował swoją śnieżynkę uwzględniając przy tym tak istotną symetrię (przy okazji poświęciliśmy chwilę na poznanie definicji symetrii, bo gdy już o czymś mówimy staramy się to zrozumieć), następnie szkic śnieżynki pokryliśmy starannie klejem Magic, by na sam koniec „szkielet” naszego płatka śniegu zasypać dosyć obficie solą i z użyciem kroplomierza oraz zabarwionej farbami wody przebarwić swoje dzieło.

Prosta a efektowna aktywność poza pięknym efektem końcowym i możliwością obserwowania wchłanialności soli dała nam możliwość rozwinięcia precyzji w swoim działaniu, usprawnienia koordynacji oko – ręka oraz poznania  i zrozumienia definicji matematycznej. Całkiem sporo jak na zwykłą solną śnieżynkę, prawda?

MALOWANIE ŚWIECĄ

Gdy zima przychodzi sięgamy po ciepłe czapki, szaliki i rękawiczki. Właśnie nad czapkami się dziś pochylimy, gdyż do wykonania kolejnego zadania wykorzystaliśmy szablony zimowych nakryć głowy wycięte z bloku technicznego. Tym razem przypomnieliśmy sobie technikę malowania „woskiem” – świecą, która daje i pokazuje nam przepiękne rezultaty w momencie, gdy powierzchnię, na której malowaliśmy pokryjemy farbą wodną. Tym razem skupiliśmy się na tworzeniu początkowo niewidzialnych wzorów na czapkach, ale w naszych głowach już zrodził się plan na szyfrowanie w ten sposób tajemniczych wiadomości.

MASA PLASTYCZNA Z MĄKI ZIEMNIACZANEJ I BALSAMU DO CIAŁA

Wychodzę z założenia, że nic tak nie rozwija sprawności naszych dłoni jak zabawy masami plastycznymi, dlatego całkiem sporo tych i u nas na blogu i w mojej codziennej pracy z przedszkolakami. Tym razem postawiliśmy na masę, która z wyglądu przypomina śnieg, a którą stworzyć można w zaledwie kilka chwil ze składników, jakie najczęściej dostępne są w każdym domu. Niezwykle delikatną masę stworzymy łącząc w proporcji 1:1 mąkę ziemniaczaną i balsam do ciała. Stworzenie wspomnianej ciastoliny to zaledwie początek odrobinę brudzącej zabawy, kto by jednak na to zwracał uwagę, kiedy skutkiem obcowania z nią jest cała masa pozytywnych efektów (m.in. rozwijanie sprawności dłoni i palców, rozwijanie wyobraźni, usprawnianie koordynacji oko – ręka, rozwijanie myślenia przyczynowo – skutkowego, odczuwanie radości z dobrej zabawy, a gdy bawimy się w większym gronie – rozwijanie umiejętności współpracy z innymi oraz funkcjonowania w grupie, itp.).

* * *

Naszym prawie zimowym, zabawowym – BIAŁYM – wpisem postanowiliśmy dołączyć do projektu “Pod kolor” autorki bloga BAJDOCJA. Więcej o projekcie poczytacie TUTAJ

Wpisy innych uczestników blogowej zabawy można śledzić TUTAJ.

2 thoughts on “3 sposoby na zabawy „prawie” zimowe w domu

  1. U nas dzisiaj pada bardzo mokry śnieg, ale bałwana nie da się z niego lepić.
    Malowanie świecą – ach, jak dawno się tak nie bawiłyśmy…
    Solne śnieżynki super 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.