Cyfrowy Escape Room – pomysł na uatrakcyjnienie edukacji zdalnej

Kilka lat temu zza oceanu przybyła do naszego kraju moda na zabawy w tzw. „escape room’ach” (ER), czyli pokojach zagadek. Idea wspomnianych pokoi jest dosyć prosta: uczestników zabawy umownie zamyka się w pomieszczeniu. Ich zadanie polega na odnajdywaniu wskazówek oraz rozwiązywaniu ukrytych zadań, w taki sposób, by odnaleźć klucz lub hasło do uwolnienia się.

My również escape room’owego bakcyla złapaliśmy i za nami już całkiem sporo pokoi. Póki co z tych kilkudziesięciu, które odwiedziliśmy, udało się nam wydostać.

W momencie, kiedy zamrożono funkcjonowanie wielu sektorów w całym kraju, poszukiwaliśmy rozwiązania, które dostarczyłoby nam równie dużo emocji, co wspomniane, realne, pokoje zagadek. Wtedy też trafiliśmy na informację o zagranicznym, jedynym w swoim rodzaju, anglojęzycznym pokoju stworzonym w oparciu o fabułę Harrego Pottera. Nie zwlekaliśmy ani chwili i przeszliśmy go wspólnie z dzieciakami. Spodobało nam się to na tyle, że postanowiliśmy wykorzystać pomysł oparty na zasadach działania ER i przenieść go do sieci.

Założyliśmy sobie, że pierwszy stworzony przez nas ER przeznaczony będzie dla uczniów klas 3 szkoły podstawowej (równolatków dzieciaków). W ten oto sposób powstała BEZLUDNA WYSPA – https://forms.gle/PiTp3C3CxJssZpWL9

Pomysł ten tak bardzo spodobał się naszym znajomym, że namówiono mnie na stworzenie podobnej atrakcji dla moich przedszkolaków i ich rodziców.

Niejednokrotnie wykazano, iż wykorzystanie pomysłów opartych na zasadach działania pokojów zagadek przynosi bardzo dobre efekty w edukacji. Postanowiłam więc dostosować ową ideę oraz zasady działania pokojów zagadek do warunków edukacji na odległość. W ten oto sposób powstały dwa kolejne cyfrowe pokoje zagadek, tym razem dla przedszkolaków i ich rodziców.

Jeśli macie ochotę – zachęcam Was do podjęcia wyzwania i próby zmierzenia się z ich zadaniami:

PODWODNA WYPRAWA – https://forms.gle/RKdZutUnuZ4uzAET7

LABIRYNT ROŚLIN: https://forms.gle/UFuYF333mnFm7sHR9

Koniecznie dajcie znać, jak Wam się pomysł z cyfrowymi ER podoba. A może chcielibyście, by pomóc Wam stworzyć Wasz własny?

Obraz Arek Socha z Pixabay

3 thoughts on “Cyfrowy Escape Room – pomysł na uatrakcyjnienie edukacji zdalnej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.