4 sposoby na wykorzystanie klocków LEGO, które spodobają się Twojemu dziecku

LEGO Education to jedno z najbardziej kreatywnych narzędzi, z jakim przyszło mi pracować. Potencjał klocków LEGO (w tym i LEGO Education) jest znacznie większy niż może się nam to wydawać. Duńskie klocki to nie tylko zabawka, to przede wszystkim fenomen, który trwa nieprzerwanie od kilkudziesięciu lat i który towarzyszy dzieciom (i nie tylko) na całym świecie niemal na wszystkich etapach rozwoju.

Dziś chciałam Wam zaprezentować 4 sposoby na wykorzystanie potencjału klocków LEGO, które mam nadzieję zainspirują zarówno Ciebie, jak i Twoją pociechę do podjęcia działań polegających nie tylko na konstruowaniu zgodnym z instrukcją.

1. SYLABOWE BINGO

O ile ciekawsze dla moich wychowanków okazały się ćwiczenia z sylabowym bingo w roli głównej, gdy towarzyszyły im postaci LEGO, które zakrywały kolejno pola sylab wylosowanych przez osobę prowadzącą grę.

Bingo sylabowe to gra odpowiednia dla nieco starszych przedszkolaków. Nic nie stoi na przeszkodzie, by dla młodszych dzieci przygotować wersję obrazkową.

2. OKŁADKA ULUBIONEJ KSIĄŻKI

Zachęcanie do czytelnictwa niejedno ma imię. Tym razem skupiamy się nie tylko na treści, ale też na okładce bądź ilustracji książki. Spróbuj – razem ze swoją pociechą/wychowankiem – odtworzyć ją budując odpowiednią konstrukcję LEGO.

3. MATEMATYCZNE ZABAWY – „GŁODNE KROKODYLE”

Jedną z ulubionych gier moich wychowanków w ostatnim czasie jest gra „Głodne krokodyle”. Nasze gady najbardziej na świecie lubią posilać się klockami, im więcej klocków tym lepiej! Tym oto sposobem, poprzez zabawę ćwiczymy przeliczanie przedmiotów oraz określanie, w którym zbiorze klocków jest więcej, a w którym mniej. Najstarsze dzieci z mojej grupy przedszkolnej odpowiednie ułożenie krokodyla odwzorowują również w postaci zapisu matematycznego np. 3 < 5 ( i odpowiedniego jego odczytania: 3 jest mniejsze od 5).

4. MALOWANIE NA RÓŻNE SPOSOBY

„Malowanie zwykłym pędzlem jest nudne” usłyszałam kiedyś od jednego z moich wychowanków. No cóż, przyznać muszę mu rację. O ile ja bardzo lubię po pędzle sięgać, zdaję sobie sprawę z tego, że czynność ta do najatrakcyjniejszych nie należy. Dlatego, gdy tylko możemy, staramy się urozmaicić nasze obcowanie z farbami chociażby w taki sposób, by jako pędzla użyć klocków LEGO.

Czasami jest to cała konstrukcja, która jeżdżąc po kartce tworzy kolorową mazę. Może estetycznie ów rysunek idealny nie jest, ale  taka aktywność daje dzieciom ogrom radości i dobrej zabawy.

Innym razem stemplujemy kartki mocząc klocki – kolejno każdą ich stroną – w kolorowej farbie. To z kolei pozwala nam stworzyć szereg geometrycznych dzieł opartych najczęściej na kształcie prostokąta bądź kwadratu. I tutaj zabawa jest przednia, dlatego polecamy Wam spróbować i tej wersji artystycznej LEGO ekspresji.

O LEGO malowankach – stemplowankach możesz przeczytać więcej TUTAJ

Jakie są Wasze ulubione sposoby na niekonwencjonalne wykorzystanie klocków LEGO? Jeśli takie posiadacie koniecznie podzielcie się nimi z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.