Geoplan – co to takiego? (DIY)

Geoplan to rozwiązanie, które pomoże dzieciom w zrozumieniu matematyki. To przedmiot, którego podstawą konstrukcji jest tzw. sieć kwadratowa, czyli inaczej mówiąc sieć punktów, w których przecinają się linie równoległe i prostopadłe równo od siebie oddalone.
Geoplan jest tabliczką, na której w punktach sieci tkwią wystające kołeczki, a uzupełnieniem którego są kolorowe gumki, np. recepturki.
Osoba używająca geoplanu rozciąga gumeczki na kołeczkach.
Za pomocą gumek możemy przedstawić figury geometryczne, ich lustrzane odbicie, a także przeróżne obrazki utworzone według własnego pomysłu.
Działania z wykorzystaniem geoplanu między innymi:
– ćwiczą koordynację wzrokowo – ruchową,
– utrwalają wiedzę dotyczącą figur geometrycznych
– doskonalą orientację przestrzenną
– dają możliwość zapoznania się ze skalą
– rozwijają myślenie
– ćwiczą pamięć
– rozwijają wyobraźnię, itd.

Nasz geoplan powstał dosyć spontanicznie sporo czasu temu, jednak jakoś nie było okazji, by się nim tutaj z Wami podzielić.

Do jego wykonania wykorzystałam to co miałam pod ręką: część kartonu po pizzy oraz śrubki, podkładki i nakrętki.

Nasz domowy „geoplan” wykorzystaliśmy póki co do tworzenia figur geometrycznych o różnych kształtach, wytłumaczenia pojęcia odcinków równoległych i prostopadłych oraz do rozwijania kompetencji komunikacyjnych (jedna osoba podaje polecenie, na których kołkach mamy zahaczyć kolejne gumki, by powstał konkretny obraz, druga osoba stara się ów obraz przedstawić) i rozwijania orientacji przestrzennej.

Kolejnym krokiem było samodzielne tworzenie projektów na kartce papieru i odwzorowywanie ich w formie przestrzennej. Do tej aktywności wykorzystaliśmy kartę, którą załączam Wam do pobrania.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.