Zapraszamy do tańca i wspólnej zabawy czyli słów kilka o grze „Leśny bal” Kapitan Nauka

Poprawne i swobodne posługiwanie się językiem we wczesnym okresie rozwoju dziecka ma wpływ na jego dalsze losy. Przez pierwsze lata życia dziecko jest całkowicie zdane na dorosłych. To właśnie oni decydują o tym, jak będzie wyglądał sposób jego językowego funkcjonowania.

Okres przedszkolny to jeden z najważniejszych etapów rozwoju dziecka. To wzmożony czas aktywności młodego człowieka. Niezwykle istotne jest więc to, by działania, które oferujemy przedszkolakom były tymi odpowiednimi dla nich.

Zdaję sobie sprawę z tego, że nie każdy jest ekspertem „od wszystkiego”. Na szczęście na rynku coraz częściej pojawiają się naprawdę wartościowe pomoce, którymi zarówno rodzic, jak i nauczyciel, a także każda inna osoba pracująca z dziećmi może się posiłkować. Dziś o pewnym – wartym zauważenia – wsparciu w postaci gry poczytacie poniżej.

W ostatnim czasie w nasze ręce trafiła gra logopedyczna „Leśny bal” od Kapitan Nauka.

Nim sięgnęliśmy do pudełka naszą uwagę zwróciły przyjazne dla oka grafiki.

Po otwarciu pudełka i zapoznaniu się z instrukcją bardzo spodobał nam się fakt, iż w rozgrywce może uczestniczyć cała grupa. To ważne, kiedy jednocześnie zaangażować w ciekawe oraz efektywne aktywności można większą ilość dzieci, szczególnie gdy daną „pomoc” wykorzystuje się w pracy z grupą przedszkolną.

Fakt, iż w rozgrywce bierze udział grupa sprawia, iż wspaniale integruje ona dzieciaki, zachęcając je do podejmowania współpracy przy dążeniu do wspólnego celu. Ukończeniu rozgrywki przed wiewiórką Kitką.

To, co podoba nam się w grze równie mocno jak jej kooperacyjny charakter to możliwość określenia „Leśnego balu” nie tylko jako gry logopedycznej, ale też jako rozgrywki ruchowej.

Ćwiczenia logopedyczne oraz gimnastyka całego ciała uwzględnione w opracowaniu rozwijają m.in.:

  • mowę – umiejętność poprawnej wymowy poszczególnych głosek,
  • sprawność fizyczną,
  • wyobraźnię przestrzenną,
  • koordynację oko – ręka,
  • koncentrację uwagi,
  • równowagę, kontrolę i planowanie ruchów oraz
  • umiejętność współpracy.

Fabuła gry nawiązuje do motywu balu urządzanego przez leśne zwierzęta. Balu, podczas którego organizuje się mnóstwo atrakcji, podczas którego las jest jeszcze piękniejszy niż zazwyczaj. Na środku polany zwierzęta urządziły parkiet, gdzie można tańczyć, bawić się, wygłupiać, stroić miny, naśladować swoich zwierzęcych przyjaciół. Dalej czeka na graczy największa atrakcja – ekscytująca karuzela. Przyjęcie trwa w najlepsze, w stronę polany zaczęła jednak już zmierzać wiewiórka Kitka, przed którą powinniśmy zdążyć dotrzeć na imprezę.

Zadanie graczy polega na poruszaniu się pionkiem, zgodnie z ilością oczek wyrzuconych na kostce. Gdy nasz pionek stanie na polu z symbolem łapki niedźwiedzia – gracze losują odpowiednią kartę i wykonują zadania ogólnorozwojowe (ruchowe), gdy z kolei pionek stanie na polu z żołędziem – uczestnicy gry wykonują zapisane na karcie ćwiczenie logopedyczne.

Zabawy ruchowe i logopedyczne wykorzystane w grze są zróżnicowane, co sprawia, że kolejne rozgrywki nie są nudne, monotonne,czy też powtarzalne. W czasie gry dzieci mają możliwość spożytkowania energii podczas wszelkich skoków, przysiadów i innych ćwiczeń fizycznych. Ćwiczenia logopedyczne bywają z kolei naprawdę zabawne i pozwalają dziecięcym językom na prawdziwe akrobacje.

Cóż możemy napisać więcej poza tym, że gra przypadła nam do gustu i że gorąco ją polecamy – szczególnie rodzicom przedszkolaków oraz wszystkim osobom pracującymi z dziećmi w tym wieku.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.